Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Status
1 GIACON, Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Exempt from this round
2 BORST, Sebastiaan S.V. O.K.K.  Exempt from this round
3 VAN EGMOND, Dirk Jan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Exempt from this round
4 ZOONS, Edo SCHERMCENTRUM NOORD  Exempt from this round
5 SPLIT, Olivier SCHERMCENTRUM NOORD 
6 DE RUITER, Job HOLLANDSCHERMEN 
7 POST, Patrick SCHERMCENTRUM NOORD 
8 DE JONG, Olivier HOLLANDSCHERMEN 
9 JANS KÖHNEKE, Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
10 YUNO, Elisha 10  HOLLANDSCHERMEN 
11 ROHLFS, Matthijs 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
12 DUALEH, Quincy 12  S.V. TER WEER 
13 PROMMEL, Wouter Johan 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
14 ZOONS, Axel 15  SCHERMCENTRUM NOORD 
15 DE HAAS, Martijn 16  S.V. EN CAVANT 
16 WEBER, Daan 17  HOLLANDSCHERMEN 
17 RIJSENBRIJ, Hans 18  ZAAL AMSTERDAM ZUID 
18 FENS, Julian 20  S.V. PALLAS 
19 STOCKMANN, Paul 21  HOLLANDSCHERMEN 
20 KOWALCZYK, Fynn 23  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
21 SPIERENBURG, Ricky 26  ASSV ESPRIT 
22 DE WAAL, Dieter 28  HOLLANDSCHERMEN 
23 JOEMRATI, Ashwan 29  HOLLANDSCHERMEN 
24 WOLFSON, Boris 30  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
25 MATLA, Emiel 31  S.V. TER WEER 
26 NONHEBEL, Floris 31  S.V. TER WEER 
27 POSTHUMA, Frans 33  ZAAL AMSTERDAM ZUID 
28 VERMEULEN, Olof 33  SCHERMCENTRUM NOORD 
29 NAWAR, Suhayl 37  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
30 ILJA, Dembo 42  SCHERZ 
31 SLUMAN, Patrick 43  HOLLANDSCHERMEN 
32 TULEN, Tristan   S.V. SCARAMOUCHE 
33 VAN DER KLEI, Thor   ZAAL AMSTERDAM ZUID 
34 SORBER, Peter   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
35 CHOUX, Thibaut   S.V. P.S.V. 
36 STRUNKS, Jeffrey   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
37 NEWALSING, Resham   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
38 DE WAAL, Sigert   HOLLANDSCHERMEN 
39 DUIVENVOORDEN, Glenn   SCHERZ 
40 MASSON, Patrice   ZAAL AMSTERDAM ZUID 
41 DE JONG, Nighel   HOLLANDSCHERMEN 
42 SNIJDER, Ivo   HOLLANDSCHERMEN 
43 FARKAS, Mark Balasz   S.V. A.E.W. 
44 VAN AARSEN, Geert Johannes   S.V. SCARAMOUCHE 
45 WALET, Koen   S.V.T 
46 ERTOLA, Milo   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
Round Scores
Pool #1
On strip 2  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
WEBER, Daan
HOLLANDSCHERMEN
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 10 +20
RIJSENBRIJ, Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID
2 D3 D1 V5 D0 D2 D1 1 0.17 12 29 -17
SPLIT, Olivier
SCHERMCENTRUM NOORD
3 D2 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 27 10 +17
DE JONG, Nighel
HOLLANDSCHERMEN
4 D2 D4 D3 D2 D0 V5 1 0.17 16 28 -12
ILJA, Dembo
SCHERZ
5 D1 V5 D0 V5 V5 V5 4 0.67 21 15 +6
NAWAR, Suhayl
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
6 D2 V5 D1 V5 D3 V5 3 0.50 21 21 0
FARKAS, Mark Balasz
S.V. A.E.W.
7 D0 V5 D0 D3 D0 D4 1 0.17 12 26 -14
Referee(s):
MIDDELVELD, Remco
PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP

Pool #2
On strip 3  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
SLUMAN, Patrick
HOLLANDSCHERMEN
1 V5 D0 D1 V5 D3 D2 2 0.33 16 26 -10
ERTOLA, Milo
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 D3 D0 D0 D2 D2 D1 0 0.00 8 30 -22
FENS, Julian
S.V. PALLAS
3 V5 V5 D2 V5 V5 V5 5 0.83 27 11 +16
DE RUITER, Job
HOLLANDSCHERMEN
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 5 +25
NEWALSING, Resham
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
5 D3 V5 D2 D0 D0 D1 1 0.17 11 27 -16
POSTHUMA, Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID
6 V5 V5 D0 D0 V5 D2 3 0.50 17 20 -3
ZOONS, Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
7 V5 V5 D4 D2 V5 V5 4 0.67 26 16 +10
Referee(s):
DE JONG, Marijn
HOLLANDSCHERMEN

Pool #3
On strip 4  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
STOCKMANN, Paul
HOLLANDSCHERMEN
1 V5 D2 V5 V5 V5 V5 5 0.83 27 15 +12
MASSON, Patrice
ZAAL AMSTERDAM ZUID
2 D1 D1 D1 D1 D2 D1 0 0.00 7 30 -23
NONHEBEL, Floris
S.V. TER WEER
3 V5 V5 D1 D3 V5 D2 3 0.50 21 20 +1
TULEN, Tristan
S.V. SCARAMOUCHE
4 D2 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 27 12 +15
POST, Patrick
SCHERMCENTRUM NOORD
5 D3 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.67 24 19 +5
STRUNKS, Jeffrey
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
6 D2 V5 D2 D2 D2 D4 1 0.17 17 27 -10
DE HAAS, Martijn
S.V. EN CAVANT
7 D2 V5 V5 D2 D3 V5 3 0.50 22 22 0

Pool #4
On strip 5  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
KOWALCZYK, Fynn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 D0 D4 D2 V5 V5 V5 3 0.50 21 20 +1
DE JONG, Olivier
HOLLANDSCHERMEN
2 V5 V5 D4 V5 V5 V5 5 0.83 29 10 +19
VERMEULEN, Olof
SCHERMCENTRUM NOORD
3 V5 D1 D2 V5 V5 D3 3 0.50 21 24 -3
PROMMEL, Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
4 V5 V5 V5 V5 D4 V5 5 0.83 29 14 +15
DE WAAL, Sigert
HOLLANDSCHERMEN
5 D1 D0 D1 D0 D1 D0 0 0.00 3 30 -27
WALET, Koen
S.V.T
6 D2 D2 D4 V5 V5 D0 2 0.33 18 25 -7
MATLA, Emiel
S.V. TER WEER
7 D2 D2 V5 D1 V5 V5 3 0.50 20 18 +2
Referee(s):
HOPSTAKEN, Louis
S.V. SCARAMOUCHE

Pool #5
On strip 6  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
JANS KÖHNEKE, Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 V5 V5 V5 D1 D3 V5 4 0.67 24 13 +11
SNIJDER, Ivo
HOLLANDSCHERMEN
2 D0 V5 V5 V5 D0 D4 3 0.50 19 26 -7
SPIERENBURG, Ricky
ASSV ESPRIT
3 D2 D4 V5 D4 V5 D2 2 0.33 22 25 -3
SORBER, Peter
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
4 D0 D4 D2 V5 D4 V5 2 0.33 20 25 -5
JOEMRATI, Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
5 V5 D3 V5 D4 V5 V5 4 0.67 27 18 +9
DUALEH, Quincy
S.V. TER WEER
6 V5 V5 D3 V5 D3 V5 4 0.67 26 18 +8
VAN DER KLEI, Thor
ZAAL AMSTERDAM ZUID
7 D1 V5 V5 D1 D0 D1 2 0.33 13 26 -13

Pool #6
On strip 7  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
YUNO, Elisha
HOLLANDSCHERMEN
1 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0.83 29 10 +19
WOLFSON, Boris
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 D0 D4 D1 D1 D1 D1 0 0.00 8 30 -22
CHOUX, Thibaut
S.V. P.S.V.
3 D2 V5 V5 D0 D0 V3 3 0.50 15 25 -10
DE WAAL, Dieter
HOLLANDSCHERMEN
4 D2 V5 D4 D1 V5 V5 3 0.50 22 20 +2
ROHLFS, Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 7 +23
DUIVENVOORDEN, Glenn
SCHERZ
6 D0 V5 V5 D2 D1 D4 2 0.33 17 21 -4
VAN AARSEN, Geert Johannes
S.V. SCARAMOUCHE
7 D1 V5 D2 D2 D0 V5 2 0.33 15 23 -8

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) V V/M TS TR Ind Status
1 GIACON, Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Exempt from this round
2 BORST, Sebastiaan S.V. O.K.K.            Exempt from this round
3 VAN EGMOND, Dirk Jan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Exempt from this round
4 ZOONS, Edo SCHERMCENTRUM NOORD            Exempt from this round
5 DE RUITER, Job HOLLANDSCHERMEN  1.00  30  +25  Exempt from this round
6 ROHLFS, Matthijs 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  30  +23  Exempt from this round
7 WEBER, Daan 17  HOLLANDSCHERMEN  1.00  30  10  +20  Exempt from this round
8T YUNO, Elisha 10  HOLLANDSCHERMEN  0.83  29  10  +19  Exempt from this round
8T DE JONG, Olivier HOLLANDSCHERMEN  0.83  29  10  +19  Exempt from this round
10 SPLIT, Olivier SCHERMCENTRUM NOORD  0.83  27  10  +17  Exempt from this round
11 FENS, Julian 20  S.V. PALLAS  0.83  27  11  +16  Advanced
12 PROMMEL, Wouter Johan 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.83  29  14  +15  Advanced
13 TULEN, Tristan   S.V. SCARAMOUCHE  0.83  27  12  +15  Advanced
14 STOCKMANN, Paul 21  HOLLANDSCHERMEN  0.83  27  15  +12  Advanced
15 JANS KÖHNEKE, Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.67  24  13  +11  Advanced
16 ZOONS, Axel 15  SCHERMCENTRUM NOORD  0.67  26  16  +10  Advanced
17 JOEMRATI, Ashwan 29  HOLLANDSCHERMEN  0.67  27  18  +9  Advanced
18 DUALEH, Quincy 12  S.V. TER WEER  0.67  26  18  +8  Advanced
19 ILJA, Dembo 42  SCHERZ  0.67  21  15  +6  Advanced
20 POST, Patrick SCHERMCENTRUM NOORD  0.67  24  19  +5  Advanced
21 DE WAAL, Dieter 28  HOLLANDSCHERMEN  0.50  22  20  +2  Advanced
22 MATLA, Emiel 31  S.V. TER WEER  0.50  20  18  +2  Advanced
23T NONHEBEL, Floris 31  S.V. TER WEER  0.50  21  20  +1  Advanced
23T KOWALCZYK, Fynn 23  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.50  21  20  +1  Advanced
25 DE HAAS, Martijn 16  S.V. EN CAVANT  0.50  22  22  Advanced
26 NAWAR, Suhayl 37  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.50  21  21  Advanced
27 VERMEULEN, Olof 33  SCHERMCENTRUM NOORD  0.50  21  24  -3  Advanced
28 POSTHUMA, Frans 33  ZAAL AMSTERDAM ZUID  0.50  17  20  -3  Advanced
29 SNIJDER, Ivo   HOLLANDSCHERMEN  0.50  19  26  -7  Advanced
30 CHOUX, Thibaut   S.V. P.S.V.  0.50  15  25  -10  Advanced
31 SPIERENBURG, Ricky 26  ASSV ESPRIT  0.33  22  25  -3  Advanced
32 DUIVENVOORDEN, Glenn   SCHERZ  0.33  17  21  -4  Advanced
33 SORBER, Peter   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.33  20  25  -5  Advanced
34 WALET, Koen   S.V.T  0.33  18  25  -7  Advanced
35 VAN AARSEN, Geert Johannes   S.V. SCARAMOUCHE  0.33  15  23  -8  Advanced
36 SLUMAN, Patrick 43  HOLLANDSCHERMEN  0.33  16  26  -10  Advanced
37 VAN DER KLEI, Thor   ZAAL AMSTERDAM ZUID  0.33  13  26  -13  Eliminated
38 STRUNKS, Jeffrey   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.17  17  27  -10  Eliminated
39 DE JONG, Nighel   HOLLANDSCHERMEN  0.17  16  28  -12  Eliminated
40 FARKAS, Mark Balasz   S.V. A.E.W.  0.17  12  26  -14  Eliminated
41 NEWALSING, Resham   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.17  11  27  -16  Eliminated
42 RIJSENBRIJ, Hans 18  ZAAL AMSTERDAM ZUID  0.17  12  29  -17  Eliminated
43T WOLFSON, Boris 30  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.00  30  -22  Eliminated
43T ERTOLA, Milo   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.00  30  -22  Eliminated
45 MASSON, Patrice   ZAAL AMSTERDAM ZUID  0.00  30  -23  Eliminated
46 DE WAAL, Sigert   HOLLANDSCHERMEN  0.00  30  -27  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16  
     
(1) FENS, Julian
S.V. PALLAS
 
  (1) FENS, Julian
S.V. PALLAS
 
(32) -BYE-   
    (1) FENS, Julian
S.V. PALLAS
 
(17) VERMEULEN, Olof
SCHERMCENTRUM NOORD
 
  15 - 13 
  (16) NAWAR, Suhayl
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(16) NAWAR, Suhayl
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 9
Ref:  MIDDELVELD, Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP 
 
   
(9) ILJA, Dembo
SCHERZ
 
 
  (9) ILJA, Dembo
SCHERZ
 
 
(24) WALET, Koen
S.V.T
 
15 - 11
Ref:  WOJCIK, Emiel  S.V. A.E.W. 
 
    (8) ILJA, Dembo
SCHERZ
 
(25) VAN AARSEN, Geert Johannes
S.V. SCARAMOUCHE
 
  15 - 6
Ref:  MIDDELVELD, Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP 
  (8) DUALEH, Quincy
S.V. TER WEER
 
(8) DUALEH, Quincy
S.V. TER WEER
 
15 - 3
Ref:  DE JONG, Marijn  HOLLANDSCHERMEN 
 
(5) JANS KÖHNEKE, Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  (5) JANS KÖHNEKE, Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(28) -BYE-   
    (5) JANS KÖHNEKE, Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(21) SPIERENBURG, Ricky
ASSV ESPRIT
 
  15 - 5
Ref:  DE JONG, Marijn  HOLLANDSCHERMEN 
  (12) SPIERENBURG, Ricky
ASSV ESPRIT
 
 
(12) MATLA, Emiel
S.V. TER WEER
 
15 - 11   
   
(13) NONHEBEL, Floris
S.V. TER WEER
 
 
  (13) NONHEBEL, Floris
S.V. TER WEER
 
 
(20) CHOUX, Thibaut
S.V. P.S.V.
 
15 - 6   
    (4) STOCKMANN, Paul
HOLLANDSCHERMEN
 
(29) -BYE-    15 - 8 
  (4) STOCKMANN, Paul
HOLLANDSCHERMEN
 
(4) STOCKMANN, Paul
HOLLANDSCHERMEN
 
 
 
(3) TULEN, Tristan
S.V. SCARAMOUCHE
 
  (3) TULEN, Tristan
S.V. SCARAMOUCHE
 
(30) -BYE-   
    (3) TULEN, Tristan
S.V. SCARAMOUCHE
 
(19) SNIJDER, Ivo
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 6
Ref:  WEBER, Daan  HOLLANDSCHERMEN 
  (14) KOWALCZYK, Fynn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(14) KOWALCZYK, Fynn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 14
Ref:  MIDDELVELD, Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP 
 
   
(11) DE WAAL, Dieter
HOLLANDSCHERMEN
 
 
  (11) DE WAAL, Dieter
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(22) DUIVENVOORDEN, Glenn
SCHERZ
 
15 - 11   
    (6) ZOONS, Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(27) -BYE-    15 - 10 
  (6) ZOONS, Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(6) ZOONS, Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
 
 
(7) JOEMRATI, Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
 
  (7) JOEMRATI, Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
 
(26) SLUMAN, Patrick
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 9
Ref:  WOJCIK, Emiel  S.V. A.E.W. 
    (7) POST, Patrick
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(23) SORBER, Peter
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 10
Ref:  MIDDELVELD, Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP 
  (10) POST, Patrick
SCHERMCENTRUM NOORD
 
 
(10) POST, Patrick
SCHERMCENTRUM NOORD
 
15 - 2
Ref:  DE JONG, Marijn  HOLLANDSCHERMEN 
 
   
(15) DE HAAS, Martijn
S.V. EN CAVANT
 
 
  (15) POSTHUMA, Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID
 
 
(18) POSTHUMA, Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID
 
15 - 14
Ref:  DE JONG, Marijn  HOLLANDSCHERMEN 
 
    (2) PROMMEL, Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(31) -BYE-    15 - 12
Ref:  WEBER, Daan  HOLLANDSCHERMEN 
  (2) PROMMEL, Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(2) PROMMEL, Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
 

Round #3 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Status
1 GIACON, Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Advanced
2 BORST, Sebastiaan S.V. O.K.K.  Advanced
3 VAN EGMOND, Dirk Jan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Advanced
4 ZOONS, Edo SCHERMCENTRUM NOORD  Advanced
5 DE RUITER, Job HOLLANDSCHERMEN  Advanced
6 ROHLFS, Matthijs 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Advanced
7 WEBER, Daan 17  HOLLANDSCHERMEN  Advanced
8T YUNO, Elisha 10  HOLLANDSCHERMEN  Advanced
8T DE JONG, Olivier HOLLANDSCHERMEN  Advanced
10 SPLIT, Olivier SCHERMCENTRUM NOORD  Advanced
11 FENS, Julian 20  S.V. PALLAS  Advanced
12 PROMMEL, Wouter Johan 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Advanced
13 TULEN, Tristan   S.V. SCARAMOUCHE  Advanced
14 STOCKMANN, Paul 21  HOLLANDSCHERMEN  Advanced
15 JANS KÖHNEKE, Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Advanced
16 ZOONS, Axel 15  SCHERMCENTRUM NOORD  Advanced
17 ILJA, Dembo 42  SCHERZ  Advanced
18 POST, Patrick SCHERMCENTRUM NOORD  Advanced
19 JOEMRATI, Ashwan 29  HOLLANDSCHERMEN  Eliminated
20 DUALEH, Quincy 12  S.V. TER WEER  Eliminated
21 DE WAAL, Dieter 28  HOLLANDSCHERMEN  Eliminated
22T NONHEBEL, Floris 31  S.V. TER WEER  Eliminated
22T KOWALCZYK, Fynn 23  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
24 NAWAR, Suhayl 37  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
25 POSTHUMA, Frans 33  ZAAL AMSTERDAM ZUID  Eliminated
26 SPIERENBURG, Ricky 26  ASSV ESPRIT  Eliminated
27 MATLA, Emiel 31  S.V. TER WEER  Eliminated
28 DE HAAS, Martijn 16  S.V. EN CAVANT  Eliminated
29 VERMEULEN, Olof 33  SCHERMCENTRUM NOORD  Eliminated
30 SNIJDER, Ivo   HOLLANDSCHERMEN  Eliminated
31 CHOUX, Thibaut   S.V. P.S.V.  Eliminated
32 DUIVENVOORDEN, Glenn   SCHERZ  Eliminated
33 SORBER, Peter   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
34 WALET, Koen   S.V.T  Eliminated
35 VAN AARSEN, Geert Johannes   S.V. SCARAMOUCHE  Eliminated
36 SLUMAN, Patrick 43  HOLLANDSCHERMEN  Eliminated
37 VAN DER KLEI, Thor   ZAAL AMSTERDAM ZUID  Eliminated
38 STRUNKS, Jeffrey   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
39 DE JONG, Nighel   HOLLANDSCHERMEN  Eliminated
40 FARKAS, Mark Balasz   S.V. A.E.W.  Eliminated
41 NEWALSING, Resham   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
42 RIJSENBRIJ, Hans 18  ZAAL AMSTERDAM ZUID  Eliminated
43T WOLFSON, Boris 30  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
43T ERTOLA, Milo   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  Eliminated
45 MASSON, Patrice   ZAAL AMSTERDAM ZUID  Eliminated
46 DE WAAL, Sigert   HOLLANDSCHERMEN  Eliminated
Round Scores
Pool #1
On strip 11
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
GIACON, Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
ROHLFS, Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 D3 V5 V5 V5 V5 4 0.80 23 12 +11
PROMMEL, Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
3 D0 D0 D4 V5 D4 1 0.20 13 23 -10
TULEN, Tristan
S.V. SCARAMOUCHE
4 D3 D1 V5 D4 D2 1 0.20 15 24 -9
WEBER, Daan
HOLLANDSCHERMEN
5 D3 D3 D3 V5 D0 1 0.20 14 24 -10
POST, Patrick
SCHERMCENTRUM NOORD
6 D1 D3 V5 V5 V5 3 0.60 19 16 +3
Referee(s):
DE HAAS, Martijn
S.V. EN CAVANT

Pool #2
On strip 6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
YUNO, Elisha
HOLLANDSCHERMEN
1 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.80 24 15 +9
STOCKMANN, Paul
HOLLANDSCHERMEN
2 D2 D4 D2 V5 D2 1 0.20 15 21 -6
DE RUITER, Job
HOLLANDSCHERMEN
3 D3 V5 V5 V5 V5 4 0.80 23 16 +7
FENS, Julian
S.V. PALLAS
4 D3 V5 D2 D0 D0 1 0.20 10 22 -12
ILJA, Dembo
SCHERZ
5 D2 D1 D1 V5 D0 1 0.20 9 20 -11
BORST, Sebastiaan
S.V. O.K.K.
6 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.80 24 11 +13
Referee(s):
HOPSTAKEN, Louis
S.V. SCARAMOUCHE

Pool #3
On strip 5  at 9:45 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
ZOONS, Edo
SCHERMCENTRUM NOORD
1 D4 D2 D3 V5 D2 1 0.20 16 23 -7
SPLIT, Olivier
SCHERMCENTRUM NOORD
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 18 +7
ZOONS, Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
3 V5 D4 D0 D3 D1 1 0.20 13 22 -9
VAN EGMOND, Dirk Jan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
4 V5 D4 V5 D3 V5 3 0.60 22 16 +6
JANS KÖHNEKE, Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
5 D3 D2 V5 V5 D4 2 0.40 19 21 -2
DE JONG, Olivier
HOLLANDSCHERMEN
6 V5 D4 V5 D3 V5 3 0.60 22 17 +5
Referee(s):
DE JONG, Marijn
HOLLANDSCHERMEN

Round #4 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) V V/M TS TR Ind Status
1 GIACON, Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  25  10  +15  Advanced
2 SPLIT, Olivier SCHERMCENTRUM NOORD  1.00  25  18  +7  Advanced
3 BORST, Sebastiaan S.V. O.K.K.  0.80  24  11  +13  Advanced
4 ROHLFS, Matthijs 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.80  23  12  +11  Advanced
5 YUNO, Elisha 10  HOLLANDSCHERMEN  0.80  24  15  +9  Advanced
6 DE RUITER, Job HOLLANDSCHERMEN  0.80  23  16  +7  Advanced
7 VAN EGMOND, Dirk Jan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.60  22  16  +6  Advanced
8 DE JONG, Olivier HOLLANDSCHERMEN  0.60  22  17  +5  Advanced
9 POST, Patrick SCHERMCENTRUM NOORD  0.60  19  16  +3  Advanced
10 JANS KÖHNEKE, Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.40  19  21  -2  Advanced
11 STOCKMANN, Paul 21  HOLLANDSCHERMEN  0.20  15  21  -6  Advanced
12 ZOONS, Edo SCHERMCENTRUM NOORD  0.20  16  23  -7  Advanced
13 TULEN, Tristan   S.V. SCARAMOUCHE  0.20  15  24  -9  Advanced
14 ZOONS, Axel 15  SCHERMCENTRUM NOORD  0.20  13  22  -9  Advanced
15 WEBER, Daan 17  HOLLANDSCHERMEN  0.20  14  24  -10  Advanced
16 PROMMEL, Wouter Johan 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.20  13  23  -10  Advanced
17 ILJA, Dembo 42  SCHERZ  0.20  20  -11  Eliminated
18 FENS, Julian 20  S.V. PALLAS  0.20  10  22  -12  Eliminated
19 JOEMRATI, Ashwan 29  HOLLANDSCHERMEN            Eliminated
20 DUALEH, Quincy 12  S.V. TER WEER            Eliminated
21 DE WAAL, Dieter 28  HOLLANDSCHERMEN            Eliminated
22T NONHEBEL, Floris 31  S.V. TER WEER            Eliminated
22T KOWALCZYK, Fynn 23  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
24 NAWAR, Suhayl 37  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
25 POSTHUMA, Frans 33  ZAAL AMSTERDAM ZUID            Eliminated
26 SPIERENBURG, Ricky 26  ASSV ESPRIT            Eliminated
27 MATLA, Emiel 31  S.V. TER WEER            Eliminated
28 DE HAAS, Martijn 16  S.V. EN CAVANT            Eliminated
29 VERMEULEN, Olof 33  SCHERMCENTRUM NOORD            Eliminated
30 SNIJDER, Ivo   HOLLANDSCHERMEN            Eliminated
31 CHOUX, Thibaut   S.V. P.S.V.            Eliminated
32 DUIVENVOORDEN, Glenn   SCHERZ            Eliminated
33 SORBER, Peter   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
34 WALET, Koen   S.V.T            Eliminated
35 VAN AARSEN, Geert Johannes   S.V. SCARAMOUCHE            Eliminated
36 SLUMAN, Patrick 43  HOLLANDSCHERMEN            Eliminated
37 VAN DER KLEI, Thor   ZAAL AMSTERDAM ZUID            Eliminated
38 STRUNKS, Jeffrey   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
39 DE JONG, Nighel   HOLLANDSCHERMEN            Eliminated
40 FARKAS, Mark Balasz   S.V. A.E.W.            Eliminated
41 NEWALSING, Resham   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
42 RIJSENBRIJ, Hans 18  ZAAL AMSTERDAM ZUID            Eliminated
43T WOLFSON, Boris 30  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
43T ERTOLA, Milo   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM            Eliminated
45 MASSON, Patrice   ZAAL AMSTERDAM ZUID            Eliminated
46 DE WAAL, Sigert   HOLLANDSCHERMEN            Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) GIACON, Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  (1) GIACON, Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(16) PROMMEL, Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
14 - 3 
    (1) DE JONG, Olivier
HOLLANDSCHERMEN
 
(9) POST, Patrick
SCHERMCENTRUM NOORD
 
  15 - 11 
  (8) DE JONG, Olivier
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(8) DE JONG, Olivier
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 8   
    (1) YUNO, Elisha
HOLLANDSCHERMEN
 
(5) YUNO, Elisha
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 9
Ref:  DE HAAS, Martijn  S.V. EN CAVANT 
  (5) YUNO, Elisha
HOLLANDSCHERMEN
 
   
(12) ZOONS, Edo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
15 - 7     
    (4) YUNO, Elisha
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(13) TULEN, Tristan
S.V. SCARAMOUCHE
 
  15 - 7   
  (4) ROHLFS, Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(4) ROHLFS, Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 4   
    (1) BORST, Sebastiaan
S.V. O.K.K.
 
(3) BORST, Sebastiaan
S.V. O.K.K.
 
  15 - 13
Ref:  DE HAAS, Martijn  S.V. EN CAVANT
Assist:  MIDDELVELD, Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP
Assist:  DE JONG, Marijn  HOLLANDSCHERMEN
 
  (3) BORST, Sebastiaan
S.V. O.K.K.
 
   
(14) ZOONS, Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
15 - 6     
    (3) BORST, Sebastiaan
S.V. O.K.K.
 
   
(11) STOCKMANN, Paul
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 13
Ref:  POST, Patrick  SCHERMCENTRUM NOORD 
   
  (6) DE RUITER, Job
HOLLANDSCHERMEN
 
     
(6) DE RUITER, Job
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 4
Ref:  DE HAAS, Martijn  S.V. EN CAVANT 
     
    (2) BORST, Sebastiaan
S.V. O.K.K.
 
 
(7) VAN EGMOND, Dirk Jan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 12
Ref:  MIDDELVELD, Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP 
 
  (7) VAN EGMOND, Dirk Jan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(10) JANS KÖHNEKE, Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 9     
    (2) VAN EGMOND, Dirk Jan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(15) WEBER, Daan
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 14
Ref:  DE JONG, Marijn  HOLLANDSCHERMEN 
 
  (2) SPLIT, Olivier
SCHERMCENTRUM NOORD
 
 
(2) SPLIT, Olivier
SCHERMCENTRUM NOORD
 
15 - 12
Ref:  HOPSTAKEN, Louis  S.V. SCARAMOUCHE 
 
   

Final Results
Event finished at 4:10 PM
Place Name Club(s)
1 BORST, Sebastiaan S.V. O.K.K. 
2 YUNO, Elisha HOLLANDSCHERMEN 
3T DE JONG, Olivier HOLLANDSCHERMEN 
3T VAN EGMOND, Dirk Jan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
5 GIACON, Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
6 SPLIT, Olivier SCHERMCENTRUM NOORD 
7 ROHLFS, Matthijs SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
8 DE RUITER, Job HOLLANDSCHERMEN 
9 POST, Patrick SCHERMCENTRUM NOORD 
10 JANS KÖHNEKE, Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
11 STOCKMANN, Paul HOLLANDSCHERMEN 
12 ZOONS, Edo SCHERMCENTRUM NOORD 
13 TULEN, Tristan S.V. SCARAMOUCHE 
14 ZOONS, Axel SCHERMCENTRUM NOORD 
15 WEBER, Daan HOLLANDSCHERMEN 
16 PROMMEL, Wouter Johan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
17 ILJA, Dembo SCHERZ 
18 FENS, Julian S.V. PALLAS 
19 JOEMRATI, Ashwan HOLLANDSCHERMEN 
20 DUALEH, Quincy S.V. TER WEER 
21 DE WAAL, Dieter HOLLANDSCHERMEN 
22T NONHEBEL, Floris S.V. TER WEER 
22T KOWALCZYK, Fynn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
24 NAWAR, Suhayl SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
25 POSTHUMA, Frans ZAAL AMSTERDAM ZUID 
26 SPIERENBURG, Ricky ASSV ESPRIT 
27 MATLA, Emiel S.V. TER WEER 
28 DE HAAS, Martijn S.V. EN CAVANT 
29 VERMEULEN, Olof SCHERMCENTRUM NOORD 
30 SNIJDER, Ivo HOLLANDSCHERMEN 
31 CHOUX, Thibaut S.V. P.S.V. 
32 DUIVENVOORDEN, Glenn SCHERZ 
33 SORBER, Peter SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
34 WALET, Koen S.V.T 
35 VAN AARSEN, Geert Johannes S.V. SCARAMOUCHE 
36 SLUMAN, Patrick HOLLANDSCHERMEN 
37 VAN DER KLEI, Thor ZAAL AMSTERDAM ZUID 
38 STRUNKS, Jeffrey SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
39 DE JONG, Nighel HOLLANDSCHERMEN 
40 FARKAS, Mark Balasz S.V. A.E.W. 
41 NEWALSING, Resham SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
42 RIJSENBRIJ, Hans ZAAL AMSTERDAM ZUID 
43T WOLFSON, Boris SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
43T ERTOLA, Milo SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
45 MASSON, Patrice ZAAL AMSTERDAM ZUID 
46 DE WAAL, Sigert HOLLANDSCHERMEN