Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Status
1 FISCHER, Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
2 CHIANG, Enli S.V. SURTOUT 
3 VAN EMMERIK, Corine ASSV ESPRIT 
4 BUITENHUIS, Marleen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
5 TALBOT, Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
6 HOFMAN, Henriëtte S.V. DELFT FENCING CLUB 
7 LENDI, Sonja HOLLANDSCHERMEN 
8 WOUTERSE, Mijs S.V. SCARAMOUCHE 
9 GROENEVELD, Ilse 10  S.V. LA PRIME 
10 WEIJER, Eva   S.V.P 
11 VAN DER LINDE, Lisa   S.V. DELFT FENCING CLUB 
12 VAN LAERE, Fleur   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
13 TAN, Josephine   ASSV ESPRIT 
14 CLAESSENS, Mandy   ASSV ESPRIT 
15 GROENHEIDE, Esther   HOLLANDSCHERMEN 
Round Scores
Pool #1
On strip 8
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
FISCHER, Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 6 +12
VAN LAERE, Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 D0 V5 D3 D0 1 0.25 8 18 -10
TAN, Josephine
ASSV ESPRIT
3 D1 D3 V5 D2 1 0.25 11 15 -4
LENDI, Sonja
HOLLANDSCHERMEN
4 D0 V5 D0 D1 1 0.25 6 18 -12
HOFMAN, Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 6 +14
Referee(s):
SMIT, Evert Jan
S.V.P

Pool #2
On strip 9
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
TALBOT, Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 V5 D3 D4 V5 2 0.50 17 13 +4
CLAESSENS, Mandy
ASSV ESPRIT
2 D1 D0 D1 V5 1 0.25 7 18 -11
VAN DER LINDE, Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
3 V5 V5 D1 V5 3 0.75 16 9 +7
CHIANG, Enli
S.V. SURTOUT
4 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 7 +13
WOUTERSE, Mijs
S.V. SCARAMOUCHE
5 D2 D3 D1 D1 0 0.00 7 20 -13
Referee(s):
VAN STRIJTHEM, Laurent

Pool #3
On strip 10
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
WEIJER, Eva
S.V.P
1 D1 D1 V5 D2 1 0.25 9 18 -9
GROENEVELD, Ilse
S.V. LA PRIME
2 V5 D0 V5 D1 2 0.50 11 13 -2
BUITENHUIS, Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
3 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 4 +16
GROENHEIDE, Esther
HOLLANDSCHERMEN
4 D3 D2 D0 D1 0 0.00 6 20 -14
VAN EMMERIK, Corine
ASSV ESPRIT
5 V5 V5 D3 V5 3 0.75 18 9 +9
Referee(s):
GOLDBERG, Sierra

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) V V/M TS TR Ind Status
1 BUITENHUIS, Marleen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  20  +16  Advanced
2 HOFMAN, Henriëtte S.V. DELFT FENCING CLUB  1.00  20  +14  Advanced
3 CHIANG, Enli S.V. SURTOUT  1.00  20  +13  Advanced
4 FISCHER, Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.75  18  +12  Advanced
5 VAN EMMERIK, Corine ASSV ESPRIT  0.75  18  +9  Advanced
6 VAN DER LINDE, Lisa   S.V. DELFT FENCING CLUB  0.75  16  +7  Advanced
7 TALBOT, Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.50  17  13  +4  Advanced
8 GROENEVELD, Ilse 10  S.V. LA PRIME  0.50  11  13  -2  Advanced
9 TAN, Josephine   ASSV ESPRIT  0.25  11  15  -4  Advanced
10 WEIJER, Eva   S.V.P  0.25  18  -9  Advanced
11 VAN LAERE, Fleur   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.25  18  -10  Advanced
12 CLAESSENS, Mandy   ASSV ESPRIT  0.25  18  -11  Advanced
13 LENDI, Sonja HOLLANDSCHERMEN  0.25  18  -12  Advanced
14 WOUTERSE, Mijs S.V. SCARAMOUCHE  0.00  20  -13  Advanced
15 GROENHEIDE, Esther   HOLLANDSCHERMEN  0.00  20  -14  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) BUITENHUIS, Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  (1) BUITENHUIS, Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(16) -BYE-   
    (1) BUITENHUIS, Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(9) TAN, Josephine
ASSV ESPRIT
 
  15 - 6
Ref:  SMIT, Evert Jan  S.V.P 
  (8) GROENEVELD, Ilse
S.V. LA PRIME
 
 
(8) GROENEVELD, Ilse
S.V. LA PRIME
 
15 - 8   
    (1) BUITENHUIS, Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(5) VAN EMMERIK, Corine
ASSV ESPRIT
 
  15 - 11
Ref:  VAN STRIJTHEM, Laurent   
  (5) VAN EMMERIK, Corine
ASSV ESPRIT
 
   
(12) CLAESSENS, Mandy
ASSV ESPRIT
 
15 - 1     
    (4) VAN EMMERIK, Corine
ASSV ESPRIT
 
 
(13) LENDI, Sonja
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 8
Ref:  SMIT, Evert Jan  S.V.P 
 
  (4) FISCHER, Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(4) FISCHER, Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 2   
    (1) BUITENHUIS, Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(3) CHIANG, Enli
S.V. SURTOUT
 
  15 - 1
Ref:  GOLDBERG, Sierra 
Assist:  VAN STRIJTHEM, Laurent 
Assist:  VAN TEESELING, Freek  S.V. DE DRIE MUSKETIERS
 
  (3) CHIANG, Enli
S.V. SURTOUT
 
   
(14) WOUTERSE, Mijs
S.V. SCARAMOUCHE
 
15 - 8     
    (3) VAN DER LINDE, Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
   
(11) VAN LAERE, Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 14
Ref:  SMIT, Evert Jan  S.V.P 
   
  (6) VAN DER LINDE, Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
     
(6) VAN DER LINDE, Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
15 - 13       
    (2) VAN DER LINDE, Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
 
(7) TALBOT, Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 12   
  (7) TALBOT, Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(10) WEIJER, Eva
S.V.P
 
15 - 3     
    (2) HOFMAN, Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
 
(15) GROENHEIDE, Esther
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 12
Ref:  SMIT, Evert Jan  S.V.P 
 
  (2) HOFMAN, Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
 
(2) HOFMAN, Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
15 - 1   
   

Final Results
Event finished at 3:49 PM
Place Name Club(s)
1 BUITENHUIS, Marleen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
2 VAN DER LINDE, Lisa S.V. DELFT FENCING CLUB 
3T VAN EMMERIK, Corine ASSV ESPRIT 
3T HOFMAN, Henriëtte S.V. DELFT FENCING CLUB 
5 CHIANG, Enli S.V. SURTOUT 
6 FISCHER, Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
7 TALBOT, Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
8 GROENEVELD, Ilse S.V. LA PRIME 
9 TAN, Josephine ASSV ESPRIT 
10 WEIJER, Eva S.V.P 
11 VAN LAERE, Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
12 CLAESSENS, Mandy ASSV ESPRIT 
13 LENDI, Sonja HOLLANDSCHERMEN 
14 WOUTERSE, Mijs S.V. SCARAMOUCHE 
15 GROENHEIDE, Esther HOLLANDSCHERMEN